Wybór aparatu to ważny temat dla każdego fotografa, bez względu na doświadczenie i poziom zaawansowania. Szczególnie trudno przychodzi on osobom początkującym, które nie zawsze rozumieją specyfikacje techniczne urządzeń i możliwości, z jakimi się one wiążą. Postaram się tutaj przybliżyć temat i ułatwić Wam dokonanie odpowiedniego wyboru pomiędzy aparatem kompaktowym, lusterkowym i bezlusterkowym. Poznacie plusy i minusy każdego z nich, co z pewnością ułatwi Wam tę niełatwą decyzję zakupową i dobór optymalnego urządzenia do Waszych potrzeb, spośród niezliczonych rodzajów dostępnych na rynku. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, jaki aparat wybierzesz na początek – kompakt, lusterkowiec czy bezlusterkowiec – możesz robić piękne fotografie. Aparat to tylko narzędzie, a Ty jesteś kreatorem swoich zdjęć.
Kompakty to zdecydowanie najbardziej popularna kategoria, zwłaszcza wśród aparatów na początek. Ich parametry techniczne nieustannie ewoluują, dzięki czemu można nimi osiągnąć coraz lepszą jakość zdjęć.
Do aparatów kompaktowych zaliczamy między innymi takie aparaty jak:
📸 Canon G7 X Mark III,
📸 Sony ZV-1,
📸 Ricoh GR III,
📸 Panasonic Lumix DMC- LX 100
📸 Olympus Tough TG-6
📸 Canon Powershot SX620 HS
📸 Canon PowerShot G1 X Mark III
📸 Sony RX 100 VII
📸 Panasonic Lumix LX15 / LX10
📸 Panasonic Lumix DMC-TZ70
📸 Panasonic Lumix DMC- LX 100
📸 Nikon COOLPIX A1000
📸 Olympus Tough TG-6
📸 Fujifilm X100V
📸 Leica Q2
📸 Nikon COOLPIX A1000
Po prawej stronie podam Ci przykłady aparatów z różnych kategorii, uwzględniając różne marki oraz różne zakresy cenowe. Chciałabym jednak zwrócić uwagę na to, że nie marka aparatu jest najważniejsza.
Każdy aparat jest inny i ma swoje plusy i minusy i może być lepszy lub gorszy do danego rodzaju fotografii. W przypadku aparatów kompaktowych można wyróżnić następujące cechy:
✅ nie mają możliwości wymiany obiektywów,
✅ mają duże zoomy optyczne i cyfrowe.
✅ wiążą się mimo wszystko z ograniczonymi możliwościami fotografowania,
mała matryca – o matrycy więcej opowiadam tutaj,
✅ są to bardzo małe i lekkie aparaty. Często mieszczą się w kieszeni lub w małej torebce,
✅ są stosunkowo tanie,
✅ często mają możliwość połączenia poprzez WiFi czy Bluetooth np. z Twoim telefonem komórkowym. Może to być świetna opcja, jeśli chcesz przesłać zdjęcia np. do telefonu komórkowego i opublikować w mediach społecznościowych lub przesłać do rodziny/znajomych.
✅ mają coraz lepsze możliwości nagrywania całkiem dobrych filmów jak np. Sony Zv-1,
✅ sprawdzają się doskonale w trudnych warunkach np. na pustyni czy nawet pod wodą.
Kupując tego typu aparat, koniecznie zwróć uwagę czy ma on PROGRAM MANUALNY oraz priorytet przysłony i priorytet czasu naświetlania. Te programy dadzą Ci zdecydowanie większe opcje przy fotografowaniu i Ty sam/a będziesz decydować o ostatecznym wyglądzie zdjęcia, zamiast zdawać się na pełną automatykę aparatu.
Aparaty kompaktowe mają wbudowane OBIEKTYWY, których nie możesz potem wymienić. Jest więc bardzo ważne, aby zwrócić uwagę na jakość i rodzaj obiektywu. To jeden z najważniejszych elementów twojego aparatu, który znacząco wpłynie na jakość zdjęcia. Powiedziałabym, że obiektyw jest nawet ważniejszy niż korpus aparatu. Im jaśniejszy obiektyw tym lepiej.
Wybierając aparat zwróć również uwagę na najkrótsze CZASY NAŚWIETLANIA jakie możesz uzyskać danym aparatem, gdyż to będzie determinowało bardzo mocno ostrość twoich zdjęć, szczególnie szybko poruszających się obiektów np, zwierząt, sportowców czy nawet małych dzieci. Im krótsze czasy naświetlania, tym lepiej.
Bardzo ważną kwestią w aparatach kompaktowych jest BATERIA. Aparaty kompaktowe to małe konstrukcje, więc baterie też są znacznie mniejsze niż w dużych aparatach. Warto więc zwróć uwagę na wytrzymałość baterii.
Aparaty kompaktowe są doskonałym rozwiązaniem, jeśli nie dysponujesz dużym budżetem, ale chcesz zacząć swoją przygodę z fotografią i szukasz małego i lekkiego aparatu na szybkie zdjęcia. Jest to również dobre rozwiązanie dla dziecka, które zaczyna robić pierwsze zdjęcia. Przy obecnych możliwościach technicznych, aparatem kompaktowym możesz robić piękne zdjęcia i nie musisz wydawać fortuny na swój aparat na początek.
Aparaty bezlusterkowe dają standardowo większe możliwości niż klasyczne kompaktowe, między innymi dzięki opcji wymiany obiektywu. Zaliczamy do nich następujące aparaty:
📸 Canon Eos RP
📸 Canon Eos M50
📸 Nikon Z50
📸 Fuji X-T200
📸 Sony alpha 6400
📸 Panasonic DMC-G7
📸 Canon EOS RP
📸 Canon EOS R5
📸Fujifilm X-S10
📸 Fujifilm GFX 50R
📸Fujifilm X-T4
📸 Fujifilm X-T200
📸 Nikon Z5
📸 Nikon Z50
📸 Nikon Z7 II
📸 Olympus OM-D E-M5 Mark III
📸 Olympus OM-D E-M10 Mark IV
📸 Sony A6000
📸 Sony alpha 6400
📸 Sony A7R Mark IV
📸 Sony A9 Mark II
📸 Panasonic Lumix G100
📸 Panasonic Lumix GX80/GX85
📸 Panasonic Lumix S5
widoczne po prawej stronie (lub na dole- jak czytasz na telefonie)
Tego typu aparaty również mogą być kompaktowe (czyli dość małe). W odróżnieniu od klasycznych aparatów kompaktowych, mają jednak wymienne obiektywy. To tak zwane kompaktowe bezlusterkowce. Zaliczamy do nich między innymi:
📸 Fujifilm X-S10
📸 Fujifilm X-T30
📸 Panasonic Lumix GX9
📸 Panasonic Lumix G9
📸 Panasonic Lumix G7
📸 Sony alpha 6100
📸 Sony alpha 6400
📸 Canon Eos M50 MII
Osobną kategorią są pełnoklatkowe bezlusterkowce (są znacznie droższe i większe). Jak sama nazwa wskazuje, są to aparaty z pełną klatką (informacje o klatce znajdziesz tutaj), ale z systemem bezlusterkowym.
Pełnoklatkowe Bezlusterkowce to między innymi:
📸 Canon Eos R
📸 Canon Eos R6
📸 Sony Alpha A7III
📸 Sony A9
📸 Panasonic S1R
📸 Panasonic Lumix DC-S5
📸 Nikon D3500
📸 Nikon Z6 II
📸 Fujifilm X-T4
📸 Fujifilm GFX100
Można wymienić wiele zalet aparatów bezlusterkowych, zwłaszcza gdy porównuje się je z klasycznymi aparatami kompaktowymi. Mają one wizjer elektroniczny, co może być ogromną zaletą, gdyż odrazu widzimy obraz jaki widzi aparat i to co uzyskamy ostatecznie na zdjęciu, biorąc pod uwagę ekspozycję, kompozycję, kolory, kontrast, balans bieli, światło. Od razu możemy więc nanieść poprawki, zanim naciśniemy spust migawki. Mówiąc w skrócie, w wizjerze widzisz już swoje zdjęcie, zanim je jeszcze zrobisz. Dla przykładu, jak zdjęcie jest za niebieskie to możemy poprawić balans bieli, jeszcze zanim zrobimy zdjęcie. Jak zdjęcie jest za ciemne, to możemy poprawić ustawienia, zanim zrobimy zdjęcie.
Wizjer elektroniczny daje również możliwość powiększenia obrazu, co może być bardzo przydatne w precyzyjnym ustawianiu ostrości np. zdjęcia makro. W wizjerze elektronicznym widzimy 100% kadru. Dodatkowym atutem może okazać się fakt, że w wizjerze widzimy nasze świeżo zrobione zdjęcie i nie musimy patrzeć na wyświetlacz. Wizjer elektroniczny natomiast ma czasami opóźnienia w wyświetlaniu obrazu oraz często duży kontrast. Opóźnienia w wyświetlaniu obrazu mogą być problematyczne jeśli chcesz fotografować szybko poruszające się obiekty.
Aparaty bezlusterkowe mają różne rozmiary matrycy, co może być niekiedy bardzo mylące, w szczególności dla początkujących pasjonatów fotografii, którzy nie mieli z nimi wcześniej do czynienia. W bezlusterkowcach znajdziemy matryce mniejsze lub podobnych rozmiarów do tych, które są w aparatach lusterkowych, ale większe od tych w kompaktach (szczególnie tańszych). Więcej o matrycy tutaj. Jeśli chodzi o autofokus, jest on z reguły szybki i precyzyjny, a punkty autofocusa pokrywają całą lub prawie całą powierzchnię matrycy. To ogromny plus.
Bateria to niekiedy słaby punkt bezlusterkowców – często nie wystarcza na bardzo długo, szczególnie w mniejszych aparatach albo gdy używasz funkcji prądożernych (nagrywasz video, oglądasz często zdjęcia na monirtorku czy używasz gps-a). Warto więc zwrócić uwagę na ten czynnik, szczególnie jeśli planujesz dłuższe wycieczki z aparatem.
Aparaty tego typu mają często migawkę elektroniczną, co daje możliwość uzyskiwania bardzo krótkich czasów naświetlania oraz robienia zdjęć bez dźwięku. Może okazać się to bardzo przydatne np. podczas sesji ślubnych czy w muzeum.
Mają również wymienny system obiektywów, jednak występuje to dużo mniejsza różnorodność niż w przypadku aparatów lusterkowych. Dużo zależy w tym przypadku od firmy. Niektóre firmy zorientowane są na konstrukcje bezlusterkowe i mają coraz większy zakres obiektywów, inne natomiast mają podstawowe zakresy. To jednak bardzo szybko się zmienia – od jakiegoś czasu obserwujemy rozwój systemów bezlusterkowych i spadek popularności systemów lusterkowych.
Aparaty bezlusterkowe – w szczególności bezlusterkowe kompakty – są zdecydowanie mniejsze i lżejsze niż lustrzanki. Można to uznać jednocześnie za wadę i zaletę, gdyż mały bezlusterkowiec będzie dobrze leżał w mojej dłoni, jednak w większej męskiej dłoni może okazać się już za mały.
Cechują je często bardzo dobre parametry w kategorii możliwej liczby zdjęć na sekundę. To szczególnie ważne, jeśli myślisz o fotografowaniu dzieci lub o fotografii sportowej.
Bezlusterkowce bardzo dobrze radzą sobie z video. Nawet najtańsze aparaty filmują w 4K. Są to doskonałe aparaty do vlogowania czy streamowania na żywo na YT czy innej platformie.
Jedną z nielicznych wad tego typu aparatów i jednocześnie dość dużym ograniczeniem może być fakt, że bezlusterkowce są dość drogie, w szczególności bezlusterkowce z pełną klatką.
Lustrzanki to wciąż bardzo popularna kategoria aparatów, chociaż w ostatnich latach są stopniowo wypierane przez bezlusterkowce. Oba rodzaje aparatów odróżnia przede wszystkim rodzaj wizjera. W lustrzankach jest on optyczny, a w bezlusterkowcach –elektroniczny. Do lustrzanek zaliczamy takie aparaty jak:
📸 Canon Eos 90 D
📸 Canon Eos 70d
📸 Canon Eos 2000D
📸 Canon EOS 5D Mark IV
📸 Canon Eos 250D
📸 Canon 6d
📸 Nikon D500
📸 Nikon D780
📸 Nikon D3500
📸 Nikon D750
📸 Nikon d5600
📸 nikon d7200
📸 nikon d7100
te aparaty znajdziesz poniżej.
W tej kategorii aparatów możesz się spotkać również z angielską nazwą DSLR, jest to skrót od Digital Single Lens Reflex, oznaczający po prostu lustrzankę cyfrową.
Wizjer optyczny w lustrzankach jest ich ogromnym plusem i jednocześnie minusem. Widzimy obraz dokładnie taki jaki jest w rzeczywistości, ponieważ jest to prawdziwy obraz odbity od lustra. Dla jednych jest to plusem dla innych natomiast minusem – zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę możliwości wizjera elektronicznego. Dodatkowo, w tanich lustrzankach wizjer może być ciemny i mały i często nie pokrywa 100% pola fotografowanego kadru.
W lustrzankach praca lustra powoduje drgania i jest słyszalna. Drgania mogą spowodować, że zdjęcie będzie mniej ostre, szczególnie jak będziemy fotografować z dłuższymi obiektywami. Głos opadającego lustra może być natomiast irytujący podczas sesji, gdzie wymagana jest cisza – np. ślub lub muzeum.
Konstrukcja aparatów lusterkowych jest większa niż bezlusterkowych i kompaktowych i często bateria jaka jest umieszczana w tych aparatach jest większa i ma większą pojemność, w związku z tym często wystarczy na dłużej niż w aparacie bezusterkowym. Dodatkowo należy pamiętać, że lustrzanka zużywa mniej prądu, co jest dodatkowym atutem.
W przypadku lustrzanek, mamy obecnie na rynku bardzo duży wybór obiektywów – nowych i używanych – w bardzo różnych cenach. To spory plus, gdyż możesz kupić naprawdę dobry obiektyw z drugiej ręki w dobrej cenie.
Lustrzanki są zdecydowanie największe i często najcięższe, szczególnie jak podepniemy do nich duży i ciężki obiektyw. Można je jednocześnie określić jako solidne, i wytrzymałe. Bardzo często mają poręczny uchwyt, za który wygodnie trzyma się cały aparat.
Ze względu na mechanizm podnoszonego lustra, cechuje je wolniejsze tempo w robieniu zdjęć seryjnych. Występują jednak modele bardzo zaawansowane, które mają już bardzo dobre parametry.
Lustrzanki dostępne są na rynku już bardzo długi czas, w związku z czym jest ich sporo. Możesz kupić bardzo dobrą używaną lustrzankę, która kiedyś była topowym modelem, w naprawdę bardzo dobrej cenie.
Poznaliśmy już podstawowe różnice oraz wady i zalety poszczególnych rodzajów aparatów.
Mam nadzieję, że łatwiej dzięki temu będzie Wam poradzić sobie z dylematami, typu ‘lustrzanka czy bezlusterkowiec’. Jeśli zastanawiasz się jaki aparat kupić na początek, zobacz koniecznie to darmowe szkolenie👇
Wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem nowego aparatu fotograficznego.